Скарбничка здоров`я









Дуже модна течія серед підлітків, з упевненням, що електронні сигарети не шкодять...
Ураження легень, які можна побачити на рентгенограмі, викликало курінням електронних сигарет. Пацієнт опинився у реанімації.
У хвороби вейп-курців з'явилася нова назва - EVALI (e-cigarette, або vaping, product use associated lung injury), що в дослівному перекладі означає "ураження легень, пов'язане з вейпінгом або курінням електронних сигарет".


Свято День фізичної культури і спорту в Україні відзначається в другу суботу вересня. Офіційно засновано в 1994 році. Це свято здорового способу життя і радості, що виникає при використанні корисної фізичної діяльності.
Традиційне святкування Дня фізичної культури і спорту в Україні припадає на другу суботу вересня (Указ президента від 29 червня 1994 року № 340/94).
В 2023 році День фізичної культури і спорту України припадає на 9 вересня.
Цьогорічний традиційний вело заїзд гімназистів присвячується  пам`яті борцям за волю України.







ВМІСТ НЕВІДКЛАДНОГО ЕВАКУАЦІЙНОГО РЮКЗАКА ДЛЯ КЛАСУ/ГРУПИ, ЗАКЛАДУ ОСВІТИ ТА ДИТИНИ
Життя та здоров’я всіх учасників освітнього процесу, насамперед - дітей, є безумовним і абсолютним пріоритетом всієї системи освіти.
У ситуації небезпеки та військового нападу, щоб зберегти здоров’я і життя дітей, їх слід швидко евакуювати в безпечне місце - до найближчого бомбосховища, підвалу чи іншого укриття, або назовні. Скільки часу дітям та працівникам закладу освіти доведеться перебувати в укритті - передбачити неможливо, тому надзвичайно важливо, щоб у закладі освіти був мінімальний набір для забезпечення життєвих потреб для дітей та працівників.
У школах деяких інших країн обов'язковим є наявність евакуаційного рюкзака у кожному класі/приміщенні групи, який у разі небезпеки вчитель/вихователь бере з собою, є також рекомендації щодо необхідних речей для кожного здобувача освіти. Керівники закладів освіти також мають підготувати необхідні речі у швидкому доступі.
Під час складання вмісту евакуаційних рюкзаків ми послуговувалися закордонними рекомендаціями: Департаменту освіти Оклахоми https://cutt.ly/YPP6c1S, посібником “Врятуйте дітей - стандартні процедури та правила безпеки для учнів та студентів” Ресурсного центру прав дитини https://bit.ly/35e6aYE.
В українському законодавстві поки що немає зобов’язання закладу освіти забезпечувати приміщення класів евакуаційними рюкзаками, хоча життя показує, що такі рішення дуже необхідні. Вважаю, що ці рюкзаки мають закуповуватися за бюджетні кошти, але наразі закупити рюкзаки та необхідні речі за кошти державного чи місцевого бюджету закладами освіти та органами управління освітою є малореальним: бюджетні процедури цього не передбачають.
Відразу зазначу, що я був і залишаюся переконаним противником примусових поборів з батьків у вигляді коштів, речей чи послуг: будь-яка допомога батьків закладу освіти є і залишається суто добровільною - і на цьому наголошую.
Однак, враховуючи, що йдеться не про якісь забаганки у вигляді “придбати штори іншого відтінку”, а про життя та безпеку дітей, дуже прошу врахувати прохання, і взяти до уваги рекомендації та дії закладів освіти зі створення більшого рівня безпеки для дітей.
Тому дуже прошу батьків забезпечити мінімальний набір для своєї дитини: він не є дороговартісним, але може стати критично важливим у надзвичайній ситуації, а також надати посильну добровільну допомогу закладам освіти саме для більшої безпеки дітей.
УВАГА! Ці рекомендації не є обов’язковими, це - наше узагальнення подібного досвіду інших країн, який ви можете використати. Кожен заклад освіти зможе вдосконалити цей список речей залежно від потреб здобувачів освіти, умов закладу освіти.
Найголовніше - пам’ятати, що евакуаційні рюкзаки мають бути завчасно підготовлені, висіти на видному місці, не бути важкими, колір рюкзака має бути яскравим (червоний, помаранчевий). Коли вчителі/вихователі одягнуть ці рюкзаки, то для дітей буде орієнтир дорослої людини, якій можна довіряти.
❗ Кожному здобувачу освіти рекомендують мати при собі:
✔ пляшку води
✔ батончики
✔ записку від батьків, у якій вказано прізвище, ім’я, по батькові дитини, дата народження, адреса проживання, контакти батьків, ✔ сімейне фото (за бажанням)
✔ рекомендовано мати комплект змінної білизни та одягу (але хочемо звернути увагу, що під час евакуації дитині потрібно брати рюкзак із собою, тому він не повинен бути важким).
❗ Рекомендований вміст рюкзака для класу/групи (1 рюкзак на 1 клас):
✔ рюкзак яскравого кольору (червоний, помаранчевий)
✔ декілька чистих аркушів паперу
✔ ручка, олівець
✔ блокнот із твердою палітуркою
✔ ліхтарик (и) та додаткові батарейки до нього/них
✔ класна аптечка
✔ маленьке радіо на батарейках + батарейки
✔ свисток
✔ вода, стаканчики
✔ термоковдри (щоб вберегтися від холоду)
✔ декілька упаковок великих сміттєвих пакетів
✔ 2-3 маркери
✔ декілька вінілових перчаток
✔ мотузка
✔ маски для всіх дітей
✔ скотч та ножиці
✔ відро (бажано складне, замість туалету)
✔ туалетний папір або рулон паперових рушників
✔ вологі серветки
✔ розкладна клейонка для забезпечення приватності під час відвідування саморобного туалету
✔ мультитул (багатофункціональний інструмент, що поєднує декілька портативних інструментів)
✔ енергетичні батончики для всіх дітей класу/групи.
❗ Адміністрація закладу освіти повинна мати у швидкому доступі (одна сумка чи рюкзак) з наступними речами (1 на заклад освіти):
✔ довідник з управління в надзвичайній ситуації у закладі освіти;
✔ карта закладу освіти, план поверхів
✔ план евакуації та план зв'язку (за наявності)
✔ список працівників закладу освіти з контактами
✔ список дітей та розклад занять
✔ список контактів батьків дітей (за можливості)
✔ важливі номери телефонів
✔ ручки та блокноти, маркери
✔ ключі
✔ мегафон (за наявності)
✔ скотч, ножиці
✔ ліхтарик, запасні батарейки до ліхтарика
✔ свисток
✔ аварійне радіо на батарейках та батарейки до нього
✔ аптечка першої допомоги (докладніше про наповнення аптечки в закладі освіти - тут: https://bit.ly/3JEXI3q).
Важливо розробити процедури того, як батьки та діти можуть знайти одне одного у ситуації невизначеності: не відпускати дітей самих додому, віддавати дітей лише батькам (законним представникам) або на прохання батьків вказаній людині, яка пред'явила свої документи, що посвідчують особу.
Евакуаційний рюкзак класу/групи також може стати в нагоді й під час екскурсій, активного відпочинку класу/групи. Ми щиро вдячні керівникам деяких закладів освіти та управлінь освітою, які вже ініціюють оснащення шкіл, дитсадків, класів і груп евакуаційними рюкзаками, забезпечення здобувачів освіти мінімальним набором. Але поки що немає єдиного переліку речей у таких рюкзаках. Вважаю за необхідне розробити єдині вимоги.
Зберігайте спокій, єднаймося.







Топ-15 найсмачніших чаїв : зроби цю осінь гарячою!



Пропонуємо вам найсмачніші і найкорисніші чаї - зі спеціями, ягодами, фруктами, травами, які здатні восени творити літні діла.

Осінь - чудова пора барвистого листя і ранніх теплих вечорів. Але чим далі ці вечори холоднішають, а листя тьмянішає. Такі осінні зміни в природі впливають, природно, і на зміни в нашому організмі. Стан, який ми часто називаємо “депресією”, підвищений апетит (організм намагається утворити жировий прошарок для зігріву взимку), сонливість - це лише вершина “айсберга похолодання”.

Можна продовжувати цей список, а можна його відкоригувати у приємному у всіх відношеннях напрямі. На кшталт: “За вікном - хурделиця з осіннього листя, холодно і незатишно, а в нас духмяниться гарячий корисний напій, пахне літом, домашнім затишком і спокоєм. Таку осінь варто любити! ” 



Напої восени відіграють особливу роль: зігрівають, зміцнюють імунітет, додають настрою, спонукають до приємних літніх спогадів. Про каву наразі не мовиться: вона цю функцію виконує незалежно від погоди, кавомани знають. Однак і чаї в цьому відношенні також не пасуть задніх.


Сила і можливості чаю

Дуже давно людина зрозуміла, що пити гарячу воду з ароматами і безліччю смаків приємно: вона і заспокоїть, і зігріє, і підлікує. І яких тільки трав не вживали люди! Приміром, древні шумери заварювали мирис і вербу. Гіппократ, побувавши у Скіфії, писав про використання ревеню, полину та інших рослин. А тим часом у теплих краях, на сході планети, росла маленька рослина під назвою "чай", яка згодом підкорила весь світ.

Ми давно облюбували чорний та зелений. А ще залюбки, якщо приготуємо, п'ємо чай квітковий, ягідний, лісовий, комбінований, який, крім смаку та аромату, має ще і певні лікувальні властивості. Багатьом подобається липовий, м’ятний, малиновий, трояндовий, жасминовий і ще багато інших. Готує чаї кожен по-різному. Квіти і листя заварюють у порцеляновому чайнику, заливаючи крутим окропом і кілька хвилин тримають на слабкому вогні, або просто настоюють. 
Ми пропонуємо вам найароматніші, найкорисніші, найсмачніші чаї - вибирайте на здоров'я!



Імбирний чай - тонізує, омолоджує, зміцнює!

А ще - повертає ясність думки. Корінь імбиру сприяє розрідженню крові, добре впливає на колір шкіри, сприяє швидшому обміну речовин, за що його особливо шанують жінки - помічний же при нормалізації маси тіла. І, звичайно, імбирний чай з лимоном - це один iз найкращих засобів для профілактики застуди.

На літр води потрібно: столова ложка дрібно натертого імбиру (можна порізати тоненькими пластинками), лимон чи апельсин, 3 столові ложки меду (перед подачею), за бажанням - кілька подрібнених листочків м’яти або дрібка чорного меленого перцю. В окріп кидаємо натертий імбир. Коли він кілька хвилин покипить, проціджуємо в чашку, додаємо перець, лимон (апельсин), м’яту і мед. Пити гарячим - дуже смачно!



Шипшиновий - наш дивовижний

Шипшину називають диво-ягідою, напевне, за однойменними властивостями. Ні для кого не секрет, що ця ягода - одне з див природи, джерело вітаміну С.

На одну склянку беріть 5-6 ягід сушеної шипшини, їх краще заздалегідь розім’яти. Настоювати чай із шипшини можна по-різному: або залити холодною водою і, довівши до кипіння, настояти 20-30 хвилин, або настояти півтори-дві години в термосі, заливши ягоди окропом. Добре додати ще й сухі пелюстки квіток шипшини. А перед подачею додати трішки меду і, якщо бажаєте, скибочку лимона.



Кориця - чудовий настрій зранку!

Улюблена багатьма кориця лише дуже корисна (поліпшує кровообіг, знижує рівень холестерину, регулює рівень цукру в крові), вона ще й дуже смачно доповнює страви.

Для чаю з корицею потрібно: 1-1,5 л води, 2 столові ложки чорного чаю, паличка кориці, два яблука і 2 столові ложки меду.

В окріп додати яблука, порізані шматочками, і корицю. Все треба довести до кипіння, але не кип’ятити. Процідити в чайник, дати настоятися 5 хвилин і додати мед.

Полюбляєте прянощі, для вас - є чудовий рецепт чаю з корицею і гвоздикою. Знадобиться (на дві чашки чаю) паличка корицi, півтори столові ложки чорного чаю, 2 суцвіття гвоздики і мед за смаком.

Приготувати пряну воду: у каструлю виливаємо 2 склянки води, додаємо корицю і гвоздику, доводимо до кипіння. Зменшуємо вогонь і варимо спеції 5 хвилин, залежно від того, наскільки насичений смак ви хочете отримати в результаті. Далі засипаємо чай, швидко знiмаємо каструлю з вогню і розливаємо ароматний напій у чашки, додаючи мед за смаком.



Калина + яблуко= любов
Так, це дуже смачний тандем! Бо чай із калиною смакує не кожному через його специфічний запах та гіркуватий смак, втім, коли додати інші інгредієнти, червоні ягоди набувають дуже приємного смаку і аромату.
А про цілющі властивості чаю з калиною знають усі. Калина багата вітамінами С, К, залізом, каротином тощо. Чай із калиною корисний і для підняття імунітету, і для боротьби з власне застудою.

Ягоди можна додавати у чорний чи зелений чай і пити його з медом. Отже, калину треба залити окропом, дати постояти 5 хвилин, потім розчавити ягоди і додати за смаком заварку чорного, зеленого чи трав’яного чаю та мед.



 Обліпихово-апельсиновий мікс - для барвистого теплого ранку

Півсклянки обліпихи, один нарізаний солодкий апельсин, паличка кориці і мед за смаком. Все з’єднайте і залийте 600 мл гарячої води. Мед краще додати вже в чашку.

Обліпиха з яблуком і м’ятою поліпшить захисні функції організму. Потрібно 2 частини обліпихи, 1 частина м’яти, 1 частина яблук. Залийте окропом і розмішайте у воді компоненти, дайте настоятися 10 хвилин. Щоб чай за цей час не охолов - накрийте кришкою.

Його також можна заварювати в термосі: чим більше він настоюється - тим смачніший.



У філіжанці з яблука

Чай  безпосередньо в яблуці - чудова ідея для святкового столу. На дві порції потрібно чотири яблука. Для початку дрібно наріжте 2 яблука, покладіть у каструлю і залийте окропом, додайте трішки натертого імбиру.

Затим додайте цедру апельсина, палички кориці, бадьян, гвоздику і свіжий чебрець. Проваріть протягом 5-7 хвилин. Із двох яблук зріжте верхівки й акуратно видаліть серцевину, щоб у вас вийшли "чашечки". Подавайте гарячий напій у "яблуках", додавши мед. Перед подачею прикрасьте паличками кориці й чебрецем. 



Чайні фантазії

Чорний чи зелений чай - це великий простір для чайних фантазій!  Приміром, додати до заварки кілька свіжих або заморожених улюблених ягід, гілочку з трьома-чотирма листочками м’яти, чайну ложечку меду. 

Або додати в чай вишень або малини, можна й заморожених. Це дуже смачно.

Заморожена вишня додає необхідну кислинку і терпкість, але відчувається м’якше, ніж лимон, а малина, навпаки, без цукру зробить ваш напій солодким і запашним. Заварений у скляному чайнику такий чай виглядає дуже гарно.

Чудові варіанти: суниця і липа - ще одне надзвичайне літнє поєднання ароматів і смаків. Для чаю можна використовувати засушені або заморожені ягоди суниці, і навіть гілочки і листя. Липу і суницю покласти в чайник, залити окропом і дати настоятися 10 хвилин. Можна додати трішки меду. 

Комбінації з трав

Один зi смачних і корисних комбінованих чаїв - листяно-ягідний. Потрібно змішати по столовій ложці листя чорної смородини, ожини, малини, додати 3 столові ложки плодів шипшини, столову ложку чорної смородини (можна замороженої або свіжої, перетертої з цукром), 0,5 чайної ложки чебрецю. Заварити все це в термосі - літо зазирне до вас на гостину щоразу, коли відкриєте термос.

Липовий чай - топ-напій при застудах. Одну столову ложку висушеного липового цвіту залити літром окропу і настоювати 15 хвилин. Перед споживанням додати трошки меду.

Трав'яні і неймовірні!

Дуже смачні напої можна готувати, додаючи в чай листя яблуні, вишні, брусниці, чорної смородини, ожини, малини, пелюстки троянди.

До заварки чаю (чорного чи зеленого) добре "пасують" трави: чебрець, м’ята, звіробій. Свіжий лісовий аромат, кислуватий присмак надають чаю соснові та ялинкові голки. Пропорцію для змішування компонентів краще підбирати самостійно, залежно від власних уподобань. Причому до цього питання потрібно підходити дуже творчо і з певною часткою педантизму, бо чай - це комбінація безлічі трав, приправ, рослин, спецій, які лікують, оздоровлюють, запобігають виникненню хвороб і тонізують, але у великих кількостях можуть і зашкодити організму. Тому для лікувального ефекту все-таки потрібно радитися з лікарем, а в самостійному приготуванні з пропорціями лікарських трав не передозувати.






СМАЧНОГО!!!


Мої десять улюблених мовних фактів про солодке.
1. Грецькі горіхи насправді волоські. А фундук і ліщина - одне й те ж.
2. Наїстися мучним неможливо. Бо воно насправді борошняне. Мука - це страждання. Наголос на першому складі. У тісті ж - борошно. І цукор, а не сахар. Пудра також цукрова коли що.
3. Глазур без знака м'якшення. І в орудному відмінку любить апостроф. Із глазур'ю печиво. Глазуроване тобто.
4. Імбир теж без знака м'якшення. Але оскільки він - іменник чоловічого роду, то в орудному відмінку буде імбиром. Щонайменше так радить писати тлумачний словник. Там навіть приклад наводиться про "пиво, заправлене імбиром" 🙂
5. Пірожниє теж не їдять. Бо їх нема. Є тістечка. Вони - універсальні. Перелік можливих тістечок - довжелезний. А ось пляцок стає тістечком лише на заході України. В багатьох інших куточках - це всього-на-всього назва плаского (за формою) виробу з тіста, не обов'язково солодкого. І це нормально.
6. Блінчики - це млинці. Блінчики із творожком - млинці із сиром. У деяких місцинах кажуть на них  налисники. Це теж нормально, між иншим.
7. Із чізкейком складніше. Бо виробники чізкейків стверджують, що не кожен сирник - це чізкейк. Хоча чим львівський сирник поступається чизкейку, не зовсім зрозуміло. Але що зрозуміло, так це те, що все ж таки чИзкейк, а не чІз. Хто не хоче називатися сирником, до речі, може зватися сирним пирогом.
8. Із фрешами зовсім сутужно. Бо важко знайти людину, яка добровільно казатиме "свіжовичавлений сік". Так справді мало хто каже. Але навіщо казати свіжий фреш? Фреш може бути лише фрешем. Хто не в курсі, загугліть переклад слова fresh і освіжіть знання англійської. І хай вас філологічний бог милує казати "свіжий фрешевий сік".
9. Ізюм подеколи швидше знайти на географічній мапі, ніж у тісті. Так називається місто на Харківщині. І чимало людей вважають, що лише цей Ізюм має право називатися ізюмом. Насправді в тлумачному словнику української мови ви знайдете й инший ізюм. А до нього і родзинки. Просто родзинки - запозичення із латини. Racemus - це виноград. А ізюм, точніше uzum, казали половці.
10. Кутя - це кутя. Не куття. І не кутья. Ритуальна страва. Без куті Різдво не Різдво. А з кутею - справжнє свято. Із кутею. Не з кутьйой. Ой.
СМАЧНОГО!

Друзі, ловіть рецепт надзвичайно смачного,лимонного печива з тріщинками!
Це саме то печиво,яке можна  приготувати самому для доросли,та для всіх,супер 🍋,раджу всім.
Я впевненна,що вона вам сподобається!P.s.для тих хто не любить лимон,може замінити на апельсин.
Складники:
Вершкове масло-120грам
Яйця-2шт.
Цукор-120грам
Ванільний цукор-1пачка
Сіль-щіпка
Розпушувач-8грам
Лимонний сік-45грам
Цедра-1лимона
Борошно-370грам(я важила,повинно вийти дуже м'ягке тісто).
Цукрова пудра
Масло і цукор збити до біла,далі ввести по 1яйця,ванільний цукор,лимонний сік,цедру,лопаткою вмішати просіяне борошно з розпушувачем.готове тісто завернути в пльонку і в холодильник на 1годину.
Далі формуємо кульки,(я ще зробила експеремент,і поклала в деякі кульки кусочки шоколаду,ммм),я робила великі,ну ви як хочете,можете менші,обкачуєм в цукровій пудрі,випікаєм при т.180°-15-20хв.дивіться по вашій
духовці.На изображении может находиться: еда

СМАЧНОГОООО!!!!





Як подолати весняний авітаміноз







Весна вже на порозі, та замість радості багато з нас відчуває знесилення, втому, потяг до шкідливої їжі. Водночас нам хочеться набути гарної фізичної форми перед теплим сезоном. Ми вдаємося до дієт та виснажливих тренувань, але бажаного результату часто не бачимо. Чому так відбувається та як грамотно побудувати харчувально-тренувальний режим, розповідає лікар-дієтолог Галина Слобода-Яготенко.
Основна причина виснаження організму навесні — це мала кількість сонця та похмура погода протягом зими. Під дією сонця під шкірою виробляється вітамін D. Він потрібен не лише для засвоєння кальцію, а й для покращення настрою. Коли ми всю зиму потерпаємо від браку сонячного світла, то у перехідний зимово-весняний період можемо відчувати гіповітаміноз вітаміну D і, відповідно, погіршення настрою. А чого нам хочеться, коли нема настрою? З’їсти чогось солодкого, бо від нього виділяються ендорфін та серотонін — гормони щастя. На додачу, організм реагує на холод бажанням з’їсти побільше жирної їжі, щоб захиститися від переохолодження. Тож як допомогти організмові подолати цей складний період?
Відпочивайте та висипайтеся
Важливу роль відіграє психологіч-ний фактор: коли за вікном погана погода, хочеться закутатися у ковдру і нічого не робити. Щоб уникнути апатії, слід більше часу приділяти відпочинку та сну. Це зменшить рівень стресу та бажання з’їсти більше за норму.
Додайте фізичної активності
У великих містах більшість людей веде офісний малоактивний спосіб життя. Якщо додати хоча б мінімальні щоденні фізичні навантаження, по-перше,  організм витрачатиме більше енергії, а це плюс для тих, хто хоче схуднути. А по-друге, менше хотітиметься чогось шкідливого. 
Що їсти?
Основою харчування мають бути білки. Найбільше їх у м’ясі та бобових. Вегетаріанці зазвичай роблять вибір на користь бобів, але насправді ці продукти не є взаємозамінними, тому що у м’ясі міститься більше важливих амінокислот — будівельного матеріалу для м’язів. Вуглеводи дають енергію, але їхній надлишок може відкластися у зайві кілограми. Краще вживати більше складних вуглеводів (каші, цільнозерновий хліб, овочі) та менше простих (солодощів, білого хліба). Якщо хочеться чогось «шкідливого», краще обмежитися 30 грамами чорного шоколаду на день, або ж з’їсти бажаний продукт, але у невеликій кількості. Жири (олія, авокадо, молочні продукти, такі як сметана) — також джерело енергії, запорука міцного волосся, пружної шкіри, жіночого здоров’я, але й ними не варто зловживати.
Головне — баланс
Протягом року, а особливо у холодний період, харчування повинне бути різноманітним і збалансованим, щоб забезпечити усі органи необхідними поживними речовинами. Інколи організм сам диктує, чого йому бракує, тому прислухайтеся до своїх потреб. Бажано їсти потроху всього: м’яса, риби, каш, молочних продуктів, фруктів та овочів. Якщо їсти постійно той самий набір продуктів, організм отримуватиме в надлишку одні мікроелементи і недоотримуватиме інші.
Споживайте вітаміни
Найбільша кількість вітамінів міститься у свіжих овочах та фруктах. Приблизно із середини осені до середини весни кількість натуральних плодів у нашому раціоні зменшується. Як наслідок — виснаження організму та авітаміноз. Найперші ознаки нестачі вітамінів — постійна втома, ламкість нігтів та волосся, втрата апетиту чи, навпаки, бажання з’їсти щось смачне, але непоживне (чипси, солодощі тощо). Тому у холодний період старайтеся щодня їсти фрукти та сезонні овочі: різні види капусти, моркву, буряк. На початку весни оптимально буде пропити вітамінно-мінеральні комплекси у пігулках (проконсультувавшись із лікарем), щоб допомогти організму подолати гіповітаміноз.
Обережно з дієтами
Будь-яка дієта — стрес для організму. Якщо раз на тиждень влаштовувати розвантажувальний кефірний чи гречаний день, шкоди не буде. Але дотримання тієї ж гречаної дієти протягом тижня і довше — це вже незбалансований раціон, що може призвести до ламкості нігтів, погіршення стану шкіри, випадіння волосся тощо. До того ж такі дієти мають ефект бумеранга: після повернення до звичного харчування повернуться і скинуті кілограми. Тому, перш ніж сісти на дієту, варто звернутися до фахівця, який створить оптимальний раціон з урахуванням ваших вихідних даних.
Для краси та здоров’я — чиста вода
Людина на 90% складається з води. Вона є в кожній клітині нашої шкіри. Тому важливо щодня пововнювати водний баланс. В ідеалі випивати 30 мл чистої води на 1 кг ваги. У середньому це виходить 1,5 — 2 л. Якщо вживати соковиті фрукти, овочі, рідку їжу, можна й менше. За достатню кількість рідини шкіра вам віддячить пружністю. Також пришвидшиться обмін, речовин, що позитивно відобразиться на втраті зайвих кілограмів.

Немає коментарів:

Дописати коментар